Konferencija apie pilietinę drąsą ir žmogiškumą
NAUJIENA
10/21/20242 min skaitymo
Kviečiame į konferenciją apie pilietinę drąsą ir žmogiškumą: „Sugihara, Zwartendijk and Wallenberg – civil courage role models relevant for the modern world“.
2024 m. spalio 23-24 dienomis Kaune ir Vilniuje vyks išskirtinės konferencijos, organizuojamos Sugiharos namų muziejaus ir Švedijos ambasados, skirtos išryškinti trijų diplomatų – Chiune Sugiharos, Jano Zwartendijko ir Raoulio Wallenbergo – nepaprastus pilietinės drąsos ir žmogiškumo pavyzdžius. Renginys ne tik primins istorines pamokas, bet ir paskatins diskusijas apie tai, kaip šių didvyriškų asmenybių pavyzdžiai gali įkvėpti mus šiuolaikiniame pasaulyje.
Renginio pristatyme dalyvaus Švedijos profesorius ir istorikas Bengt Jangferldt – žinomas Rusijos literatūros ir istorijos tyrinėtojas, Heidelbergo universiteto doktorantė Hikaru Bun (Japonija), J.Zwartendijko išgelbėto Abraomo Liwerio anūkė Arlette Stuip (Nyderlandai) ir kiti garbūs svečiai. Kalbėtojų istorijas lydės klezmerių muzikanto Semmy Stahlhammer atliekami kūriniai.
„Atsispirdami prieš priespaudą, Sugihara, Wallenbergas ir Zwartendijkas įkūnijo drąsos ir empatijos principus, kurie mums vis dar yra gyvybiškai svarbūs. Jų drąsa primena, kokią didžiulę įtaką vienas žmogus gali turėti net ir pačiais tamsiausiais laikais. Tiek diplomatams, tiek kiekvienam iš mūsų, jie yra pavyzdžiai, rodantys, kad ginti žmogaus teises yra moralinė pareiga net ir didelės rizikos akivaizdoje,“ – pažymėjo Švedijos ambasadorius Lietuvoje Lars Wahlund.
„Man atrodo, kad šie istorijų herojai, apie kuriuos kalbėsime konferencijoje, yra daugiau nei įvykio liudininkai arba dalyviai. Tai žmogiškumo, atjautos, empatijos pavyzdžiai, – pabrėžia vienas iš konferencijos moderatorių dr. Simonas Strelcovas. – Tuo pačiu, tai pasipriešinimo brutalumui simboliai. Kaip sakė S. Wiesenthal: „Kad blogis klestėtų, pakanka, kad geri nieko nedarytų." Todėl, turime kalbėti ir turime neužmiršti.“
Renginio organizatoriai tiki, kad šių trijų diplomatų – Sugihara, Zwartendijk ir Wallenberg, poelgiai primena apie esminę žmogiškumo vertybę – pagalbą kitiems. „Dabar vis dažniau kalbame apie mus skiriančius dalykus, pamiršdami svarbiausią – pagarbą žmogui ir pastangas kito labui. Seminare norime aptarti trijų šalių diplomatų poelgius, kuomet ateidami iš skirtingų patirčių, šalių bei kultūrų, jie vienodai suvokė žmogiškumo esmę – pagalbą jos reikalingiems, – sako doc. Linas Venclauskas. – Atsispirdami nuo trijų daugiau ar mažiau žinomų diplomatų istorijų kalbėsime ir apie dar neatrastus, teisingiau – jau pamirštus drąsos ir pagalbos atvejus, taip prisimindami, kad kiekvieno mūsų teisingas poelgis gali prisidėti prie gėrio ir susikalbėjimo.“
Konferencija vyks dvi dienas:
- Kaune: spalio 23 d., 15:00 val. Ąžuolyno bibliotekoje, Radastų g. 2.
- Vilniuje: spalio 24 d., 15:00 val. Litvakų muziejuje, Pylimo g. 4A (1 aukštas).
Renginys vyks anglų kalba. Įėjimas nemokamas.
Konferenciją remia Švedijos institutas. Tai unikali galimybė susipažinti su didvyriškomis asmenybėmis, kurios savo drąsa keitė pasaulį ir įkvepia geresniems darbams iki šiandien.
PROGRAMME:
15.00 – 15.10 – Welcoming speeches
15.10 – 15.30 – HE Lars Wahlund, Ambassador of Sweden in Lithuania “Role of diplomacy in todays world and lessons from distinguished diplomats – prominent, forgotten, unknown”
15.30 – 15.40 – klezmer music
15.40 – 16.00 - prof. Bengt Jangfeldt (Sweden), author of the book The Hero of Budapest: The Triumph and Tragedy of Raoul Wallenberg,
16.00 – 16.20 Arlette Stuip (Netherlands), granddaughter of Sugihara – Zwartendijk survivor Abraham Liwer,
16.20 – 16.30 – klezmer music
16.30 – 16.50 – Hikari Bun (PhD Student at Heidelberg University, Germany-Japan)
16.50 – 17.20 resumptive discussion
17.20 – 17.40 klezmer music
Įvadinė nuotrauka: Andriaus Aleksandravičiaus. Kitos nuotraukos: Teodoro Biliūno ir Sugiharos namų muziejaus.